//Lampy z betonu

Lampy z betonu

Lampy z betonu  stają się obecnie coraz bardziej popularne. Rosnąca popularność lamp betonowych oczywiście wynika w dużej mierze z faktu, że modny we wnętrzach jest beton w każdej postaci. Sam beton jest niezwykle wdzięcznym materiałem, plastycznym, dającym się formować, a na końcu trwałym. Co prawda, nie jest transparentny ale świetnie współgra i komponuje się ze światłem. Nic więc dziwnego, że producenci oświetlenia, od designerskich tuz i dużych fabryk, poprzez mniejsze faktorie, po rzemieślników – pasjonatów, przebijają się w pomysłach na nowe formy i bryły lamp betonowych. Różnorodność jest duża, a jej granice nie wytyczone, bo czyż można wytyczyć granice ludzkiej wyobraźni? (Pytanie oczywiście retoryczne – nie uchodzi serio pytać o granice ludzkich możliwości twórczych na blogu o designie 🙂

Lampy z betonu – modna rzecz

Beton użyty do produkcji lamp nie jest standardową mieszanką cementu, kruszywa i wody – ten byłby zbyt ciężki. Tajemnicą producentów są proporcje i skład mieszanki. W celu uzyskania lżejszej wagi lampy używa się masy kauczukowej, wypełniaczy, czasem domieszki gipsu. Efekt końcowy jest jednak więcej niż zadowalający. Beton wygląda jak beton, posiada swoją charakterystyczną wytrzymałą strukturę,  aksamitno-pluszową w dotyku fakturę, ze specyficznymi wżerami, oraz niepowtarzalny ocień szarości.

Trzeba przyznać – niezależnie od tego, czy dany wzór lampy wykonanej z betonu nam się podoba, czy też nie – że wisząca lampa betonowa wygląda niesamowicie. W takim powieszonym kawałku betonu, emitującym światło jest jakaś magia. Ciężki materiał zawieszony na cienkim kablu zdaje się zaprzeczać prawom grawitacji, efekt niesamowity. Aż dziw bierze, że tego typu oświetlenie zyskuje uznanie dopiero teraz.

Jeśli podoba nam się beton i chcemy go zastosować w naszym wnętrzu niekoniecznie musimy ryzykować z całą ścianą, blatem czy sufitem. Świetnym rozwiązaniem są właśnie lampy z betonu. Oświetlenie daje ten komfort, że jeśli nam się znudzi możemy je łatwo wymienić na inne.

Poniżej kilka ciekawych propozycji znanych i mniej znanych projektantów i firm produkujących lampy betonowe:

 

Cradle Bottle i Carafe
Lampy betonowe Dutchbone

Lampy betonowe z elementami drewna

Lampa z betonu - Malaga

Lampy betonowe

Lampy z betonu

Lampy betonowe - wiszące

Sufitowe lampy wykonane z betonu

Więcej betonowych propozycji znajdziecie także tutaj