//Styl klasyczny we wnętrzach!

Styl klasyczny we wnętrzach!

Styl klasyczny to niezmiennie popularny styl wystroju wnętrz. Ten styl łączyć w sobie powinien elegancję, wygodę i dobry gust. Często mówi się, że jest on najbardziej ponadczasowy ze wszystkich stylów. Ma bardzo wielu zwolenników bo ciepłe barwy i naturalne materiały, nieodzowne w tym stylu, nadają wnętrzu przytulności. Styl klasyczny nie nudzi się szybko i nie podlega chwilowym trendom. Jaki jest ten styl? Jak zaaranżować wnętrze w tym stylu? Opowiemy dziś trochę o wnętrzach wiernych tradycji.

Styl klasyczny – czyli jaki?

Najkrócej rzec ujmując, styl klasyczny odwołuje się do minionych epok i panujących wtedy trendów w architekturze i wnętrzach. Z racji tego, że nie jest to styl jednej epoki wykończenie wnętrza w tym stylu nie jest wcale oczywiste. Tak naprawdę ten styl ma nie jedno oblicze. Wnętrze klasyczne może nawiązywać do szlacheckich dworków ale też być bardziej eklektyczne. Niezależnie jednak od inspiracji wnętrza klasyczne łączą pośrednio odwołanie do zasad sztuki starożytnej. Z tej sztuki czerpano bowiem w kolejnych epokach. Wnętrze w stylu klasycznym powinno być harmonijnie i zaaranżowane z umiarem i powagą. Poniżej kilka aranżacji wnętrz w stylu klasycznym.

 Styl klasyczny we wnętrzach

Wnętrze w stylu klasycznym

Niezastąpiony styl klasyczny

Ponadczasowy styl klasyczny

Styl ten często mylony jest ze stylem pałacowym. To mylne skojarzenie wynika z faktu, że wnętrza klasyczne mają pewne elementy, przypominające te z królewskich komnat. Ale istnieje zasadnicza różnica w tych stylach. Styl klasyczny w przeciwieństwie do pałacowego jest stonowany i nie ma tu miejsca na przepych.

Styl klasyczny nie ma jasno ustalonych zasad. To także jego urok. Daje on wbrew pozorom dużo możliwości aranżacyjnych.

Zasada symetrii we wnętrzach klasycznych

We wnętrzach klasycznych obowiązuje zasada symetrii i równowagi. Meble ustawia się zazwyczaj pod ścianami i muszą być one zrównoważone takim samym rozwiązaniem po przeciwnej stronie. Takie symetryczne wnętrze jest pełne harmonii.

Kolory i materiały, które lubią wnętrza w stylu klasycznym

Styl klasyczny to przede wszystkim stonowane kolory – brązy, beże, kremy, biel i szary. W dodatkach często wykorzystuje się kolor niebieski i zielony. Można też dodać trochę złota lub srebra, ale trzeba uważać, aby uniknąć efektu kiczu.

Wnętrza klasyczne to naturalne materiały – przede wszystkim drewno, kamień, skóra. Doskonale w tym stylu sprawdzają się modne i surowe w wyrazie lampy z betonu.

Lampa z betonu w klasycznym wnętrzu.

Reasumując styl klasyczny to harmonia i spokojna aranżacja, nawiązująca do poprzednich epok i czerpiąca z nich to co najlepsze. Dom w stylu klasycznym to ład, porządek i ciepło.

Oryginalne oświetlenie do wnętrz klasycznych znajdziecie na stronie CREOGIC.PL