//Styl industrialny – jak wprowadzić go do mieszkania?
Styl industrialny

Styl industrialny – jak wprowadzić go do mieszkania?

Styl industrialny gwarantuje nietuzinkowe i bardzo modne wnętrze. Ten styl cieszy się coraz większą popularnością. Jego początki sięgają lat 50-tych XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze lofty. Dzisiaj ten styl można z powodzeniem wprowadzić do każdego wnętrza – nawet do małej kawalerki. Styl industrialny to styl, który z nudą nie ma nic nie wspólnego. Jest go coraz więcej i mimo to nie nudzi się i ciągle ewoluuje. Jak ten styl wprowadzić do mieszkania? Dziś kilka porad.

Styl industrialny – historia

Styl industrialny zrodził się wraz z modą na lofty. Historia loftów sięga lat 50-tych XX wieku, kiedy to w Nowym Jorku na skutek recesji pojawiły się wolne lokale poprzemysłowe. Cieszyły się one dużą popularnością zwłaszcza wśród artystów. To dzięki ich kreatywności wykończenie loftów nabrało nietuzinkowego charakteru. Urządzane czym popadnie wnętrza z czasem stały się modą i stylem życia. Surowe, jakby niedokończone wnętrza mają wyjątkowy charakter. Dlatego to przypadkowe „zjawisko” stało się modą, która zaczęła zalewać kolejne miasta europejskie. Choć do Polski ta moda dotarła dopiero pod koniec lat 90-tych to dziś przeżywa prawdziwy renesans. Dziś jest symbolem ekskluzywności i wyszukanego gustu.

Jak styl industrialny wprowadzić do wnętrza?

Duże, wysokie wnętrza są idealne dla stylu industrialnego. Jednak dzięki kilku trikom i zasadom sprawdzi się on także w niewielkiej kawalerce w bloku.

Wbrew temu co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwym, styl industrialny sprawdza się także w niewielkich kawalerkach. Styl ten wymaga przestronności, dlatego aranżując małe wnętrze industrialne musimy stworzyć wnętrze, które będzie sprawiać wrażenie przestronnego. Jak to osiągnąć?

Połowa sukcesu to odpowiednie kolory we wnętrzu i brak zbędnych elementów wyposażenia (przez co nie pojawia się efekt zagracenia).

styl industrialny

Nie odkryjemy ameryki mówiąc, że małe wnętrza najlepiej powiększymy wykorzystując kolor biały. Sprawdzą się też odcienie szarości, które wprowadzą do wnętrza industrialny chłód. Jeśli jednak nie chcemy stawiać na chłodne wnętrze możemy je ocieplić – na przykład stosując „przybrudzone” barwy (żółć itp). Projektanci zalecają także zastosowanie przeszkleń, które także spowodują, że wnętrze – optycznie oczywiście – zyska przestrzeni.

Otwarta przestrzeń także powoduje, że wnętrze będzie przestronniejsze. Także unikajmy w takim wnętrzu zamykania stref.

Bardzo dobrym trikiem jest tzw układ warstwowy czyli ciemna podłoga, jaśniejsze ściany i biały sufit.

Innym sposobem na „rozciągnięcie” wnętrza jest zastosowanie pasów pionowych lub poziomych, które analogicznie  podwyższają lub poszerzają wnętrze.

Brak zbędnych elementów wyposażenia, dużej ilości mebli i dodatków to jedna z zasad, która powoduje, że wnętrze będzie przestronniejsze.

Aby wnętrze było przestronne należy zadbać także o odpowiednią ilość światła zarówno za dnia jak i po zmierzchu. Unikaj zasłon w oknach – zwłaszcza ciemnych. Zaplanuj także odpowiednie oświetlenie sztuczne, składające się z co najmniej kilku źródeł światła. Lampami możesz powiększyć wnętrze. W tym miejscu znajdziesz sporo industrialnych lamp.

Jeśli styl industrialny przypadł Ci do gustu, ale wydaje Ci się, że Twoje wnętrze jest za małe nie martw się. Z powodzeniem możesz zaaranżować małe wnętrze industrialne.

Poniżej kilka przykładów.

styl industrialnny

styl industrialny

styl industrialny

styl industrialny

styl industrialny

styl industrialny

styl industrialny

styl industrialny